Хармонија на бои и вкусови: Шарено рижото со зеленчук

Хармонија на бои и вкусови: Шарено рижото со зеленчук

Направете колоритна и здрава чинија која ќе има посебен вкус. Рижото со зеленчук е одличен оброк за вас и вашите најмили.

Состојки:

 • 400 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 2 коцки супа
 • домат
 • карфиол
 • 3 моркови
 • 250 гр грашок
 • 50 гр масло

Подготовка:

 1. Оризот се става во масло, а откако ќе набабри се додаваат кромидот, доматите, коцките супа и вода во сооднос два пати повеќе од оризот. Цело време динстајте на среден оган. 
 2. На страна динстаме карфиол, вариме морков и грашок. и пред самото сервирање ги ставаме во рижотото
 3. Најгоре може да декорирате со кашкавал, маслинки друго по ваш вкус.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text