Чипсот не е само солено задоволство: Направете чоко-чипс

Чипсот не е само солено задоволство: Направете чоко-чипс

Иако чипсот веднаш не асоцира на солено задоволство кое крцка во уста, сепак може да биде подготвен и од чоколадо и да има неверојатен сладок вкус.

Состојки:

  • 1 пакетче чипс без зачини
  • 150 гр чоколадо
  • путер

Подготовка:

  1. Растопете го путерот во тава на оган, па ставете го чоколадото да се растопи.
  2. Тргнете ја смесата да се олади, па ставете го чипсот во неа.
  3. Оставете ги парчињата 30-40 минути во ладилник.
  4. Напомена: Парчињата одвојте ги пред да  ги ставите во ладилник за да не се залепат.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Која е тајната за совршени лазањи?

Пица лазањи

ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна

3 брзи видео рецепти за пица

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Канелони болоњезе

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

 

singlepost_text