За љубителите на месо: Пикантна шарска плескавица

За љубителите на месо: Пикантна шарска плескавица

Плескавиците се омилено месо на многумина, а во комбинација со кашкавал имаат уште подобар вкус.

Состојки:

 • 100 гр кромид
 • 2 феферонки
 • 700 гр мелено свинско месо
 • 300 гр мелено говедско месо
 • 100 гр кашкавал
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица вегета
 • сол и масло

Подготовка:

 1. Кромидот и феферонките измешајте ги со двата вида мелено месо, додајте црвен пипер, вегета и сол, и малку лук, па се заедно измешајте во компактна смеса.
 2. Обликувајте плескавици и испржете ги на тава со масло.
 3. На врвот ставете кашкавал да се растопи.

Поврзани вести на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

 

 

 

singlepost_text