Денеска на мени: Спанаќ со јајца и ориз

Денеска на мени: Спанаќ со јајца и ориз

Направете вкусен ручек за целото семејство по рецепт на Попај 🙂

Состојки:

  • 1 кг спанаќ 
  • 5 јајца 
  • 250 гр ориз 
  • сол 
  • вегета 
  • кромид

Подготовка:

  1. Спанаќот се мие и се чисти, па се сечка, а во меѓувреме кромидот се сече и пржи. Откако ќе се испржи кромидот се става и спанаќот, па се додава малку вода за да изврие. 
  2. Потоа се става во тава заедно со оризот кој е претходно исчистен, па се додава сол и вегета. 
  3. Пред да се извади ручекот од рерна се ставаат петте јајца.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо