Вкусот на детството: Направете киндер мафини

Вкусот на детството: Направете киндер мафини

Нема човек кој не ги сака киндер чоколадите. Тие не потсетуваат на нашето или детството на нашите најмили и имаат навистина одличен вкус. Сега може да го израдувате семејството со мафини од најубавите чоколади. Еве како да направите киндер-мафини:

Состојки:

 • 100 гр киндер чоколадо
 • 100 гр чоколада за готвење
 • 100 гр шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 250 гр  брашно
 • 250 мл јогурт
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 70 гр путер

Подготовка:

 1. Во сад се матат путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер. Се додаваат јајцата, брашното со печивото, па јогуртот. Потоа се додава и чоколадото на парчиња.
 2. Се полнат калапи за мафини и се печат околу 20 минути на 180 степени.
 3. Врз мафините растопете киндер чоколада и прелијте ги.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути

Чоколадни мафини

Капкејк мафини

Ултра брзи пица мафини

Мафини од банани

Брзи овесни мафини

ВИДЕО: Мафин рози од јаболко

 

singlepost_text