Тестенини со спанаќ и пилешко – врвно уживање

Тестенини со спанаќ и пилешко – врвно уживање

Направете вкусни тестенини со спанаќ во кои ќе ужива целото семејство.

Состојки:

  • 200 гр тестенини
  • 4 парчиња исечкани пилешки копани
  • 400 гр спанаќ претходно исчистен
  • 1 чешне лук
  • маслиново масло

Подготовка:

  1. Во сад со масло се ставаат тестенините да се сварат, а во меѓувреме во друг сад со вода на оган се става спанаќот за да омекне.
  2. Во садот со спанаќот се додава и пилешкото исечено на парчиња и лукот. Исцедете сè и убаво иситнете и полијте со малку маслиново масло. Мешајте додека да добиете смеса.
  3. Откако ќе бидат готови тестенините исцедете и полијте ги со смесата.Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text