Сладолед во сендвич – дали сте пробале?

Сладолед во сендвич – дали сте пробале?

Направете вкусни сладолед-сендвичи кои се идеални за летните ноќи.

Состојки:

  • 2 шолји кокос
  • 1/2 шолја шеќер во прав
  • 2 белки
  • сладолед по избор

Начин на подготовка:

  1. Се мешаат состојките додека да се соединат (освен сладоледот) и се ставаат во калап да се печат 10 – 15 минути на 160 степени
  2. Најодоздола ставете едно парче, над нив се става топка од сладоледот па најодозгора се става другото парче и се притиска како тост.

Уживајте во летото 🙂

Поврзани вести на Gotvi.mk

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

singlepost_text