Печено пилешко со домати и маслинки во тава

Печено пилешко со домати и маслинки во тава

Вкусен ручек за целото семејство. Ако сте љубители на пилешкото месо, ви нудиме одличен специјалитет од кој „ќе ги излижете прстите“.

Состојки:

  • 8 батаци
  • 1 шолја шери домати
  • 1 шолја маслинки
  • 6 млади кромитчиња
  • 150 гр фета
  • 3 лажици масло
  • зачини

Подготовки:

  1. Ставете ги пилешките батаци во тава со масло, па ставете ги шери доматите и зачините заедно со маслинките и печете околу 40 минути на 165 степени. Врз нив ставете ситно исечено кромитче.
  2. Декорирајте ја чинијата со фета.На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text