Здрав оброк: Риба во бел сос

Здрав оброк: Риба во бел сос

Направете здрав оброк со риба и вкусен сос. Дури и оние кои не јадат риба ќе сакаат да пробаат 🙂

Состојки:

 • 800 гр филети од риба (ослич)
 • 100 гр кромид
 • 200 гр моркови
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица вегета
 • 300 мл млеко
 • 50 мл кисела павлака
 • 1 кг компир

Подготовка:

 1. Рибата исечете ја на поголеми парчиња, исечете го кромидот, па ставете ги на тава со масло, во која ќе го додадете зеленчукот и павлаката кои претходно ситно ќе го исечете. Ставете една лажица вегета.
 2. Прелијте ја смесата со врело млеко и динстајте 10 мин.
 3. Послужете ја рибата со варен компир.Уживајте вп храната и гответе со љубов!

Поврзани вести на Готви.мк

Одлична идеја за ручек

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Протеини – основа на ефикасните диети

Како да ослабете според хороскопскиот знак

Пастрмка со салата

Како да зготвите вкусен лосос

 

singlepost_text