Суфле од јајца и три вида сирење

Суфле од јајца и три вида сирење

Вкусен рецепт од јајца и три вида сирење. Малку состојки, одличен вкус 🙂 

Состојки:

 • 7 јајца
 • 200 мл млеко
 • 450 гр чедар сирење
 • 250 гр крем сирење
 • 450 гр кравјо сирење
 • 100 гр брашно
 • 1 лажица прашок за печиво
 • 10 гр масло за јадење

Подготовка:

 1. Жолчките и млекото добро се мешаат, се додаваат трите вида сирење, убаво издробени, како и брашното, маслото и прашокот за печиво.
 2. Белките се матат во цврст снег и се промешуваат со смесата која претходно ја направивме.
 3. Распоредете ја целата смеса на тава и печете 45-50 минути на 150 степени.
 4. Декорирајте со магдонос и неколку маслинка.На здравје!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

singlepost_text