Пет состојки за пет порции: Парфе од банани

Пет состојки за пет порции: Парфе од банани

Вкусно парфе од банани е одличен начин да го соберете целото семејство на куп и да уживате во заедничките мигови и смеа.

Состојки:

  • 1 банана
  • 250 мл слатка павлака
  • 1 јајце
  • малку рум
  • малку шеќер

Подготовка:

  1. Бананата се пасира, а јајцето и шеќерот се матат во сад. Се прави шлаг и се меша со смесата од јајца. Се додава малку рум.
  2. Смесата распоредете ја во пет чаши и ставете ја во ладилник.

Поврзани вести на Готви.Мк

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Чоколадни мафини

Брзи овесни мафини

Мафини со 5 семиња

 

 

singlepost_text