Ова сигурно не сте го пробале – Ќебапчиња од компири

Ова сигурно не сте го пробале – Ќебапчиња од компири

Сигурно не сте слушнале за ќебапи од компири, но верувајте, нивниот вкус долго ќе ви остане во мислите.

Состојки:

  • 500 гр варен компир
  • 1 шолја павлака
  • 3 лажици мајонез
  • 1 шолја сирење
  • 200 гр сусам за декорација

Подготовка:

  1. Компирот се става во тенџере со солена вода и се вари, а во меѓувреме сусамот се пржи на тава со масло. Половина од сусамот се додава на компирите откако ќе ги свариме и изрендаме, а останатата половина ја чуваме за декорација. 
  2. Од  смесата со компир и сусам се прават ќебапи. Се поминуваат во павлака, мајонез, сусам и сирење за декорација.

Поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

singlepost_text