Не го фрлајте стариот леб: Крцкави парчиња со лук и сирење

Не го фрлајте стариот леб: Крцкави парчиња со лук и сирење

Од бајатиот леб кој ви останал дома може да подготвите вкусно мезе или појадок во кој ќе уживат сите генерации 🙂

Состојки:

  • 1 бајат леб 
  • 100 гр путер растопен 
  • 200 гр сирење по желба 
  • 2 чешниња лук 
  • сол 
  • масло

Подготовка:

  1. Исечете го лебот на парчиња . Исечете го лукот и тријте ги парчињата со него за да добијат шмек и потоа намачкајте ги со путер. Изрендајте сирење одозгора и наросете сол. 
  2. Ставете ги вака премачканите парчиња леб во тепсија со масло и печете ги 5 минути на 250 степени. 
  3. Добар апетит!

Поврзани рецепти на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text