Направете зеленчук на скара

Направете зеленчук на скара

Ако го обожавате вкусот на зеленчук, Gotvi.mk ви препорачура да приготвите зеленчук на скара. Многу е вкусно, вкушност овој специјалитет има некој посебен шмек 🙂

Состојки:

 • тиквички
 • брокула
 • карфиол
 • морков
 • модар домат
 • бамја
 • пиперка
 • печурки

Начин на готвење:

 1. Зеленчукот измијте го убаво.
 2. Брокулата и карфиолот исчистете ги и исечкајте ги на поситни парчиња.
 3. Морковот, пиперката и печурките исецкајте ги на кругчиња.
 4. Модриот домат, тиквичките и бамјите пресечете ги по должина.
 5. Сè нека биде исечено на покрупни парчиња, но не премногу.
 6. Ставете ги на плотната од скарата која е пуштена на јак оган.
 7. Печете по вкус и сервирајте.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со сирење

Индиски специјалитет во вашата кујна: Салата со куп зеленчук

Исхрана на децата: Еве колку овошје и зеленчук треба да јадат дневно

Топчиња со богат вкус: Ќофтиња со зеленчук

ВИДЕО: Во овој супермаркет купувачите сами го берат зеленчукот

Салата со многу зеленчук и кубети

Едно поинакво освежување: Смути од зеленчук

Овој зеленчук има повеќе витамини и од јаболкото

singlepost_text