Имате брадавици – Еве го лекот!

Имате брадавици – Еве го лекот!

Иако брадавиците не претставуваат никаква сериозна болест, сепак тие не изгледаат убаво и како по правило се наоѓаат на некое видливо место.

Ви откриваме некои стари, бабини што е најважно природни начини за нивно лекување:

Млеко од смоква

Млекото или сокот од смоквата е стар лек со кој порано луѓето се справувале со брадавиците. Мачкајте ги брадавиците два пати дневно. Повторувајте ја постапката секој ден додека брадавицата не исчезне. Оваа метода не ја користете за брадавици на осетливи места (очи и слично).

Свеж компир

Земете мало парче свеж компир и тријте го местото со брадавица. Повторувајте ја постапката неколку пати на ден.

Училишна креда

Тријте со креда по брадавицата 2 до 3 пати на ден. За кратко време брадавиците ќе исчезнат.

Лук

Ситно исечкано свежо чешне лук ставете го директно на брадавицата која претходно е намачкана со несолена свинска маст. Над лукот ставете фластер и постапката повторувајте ја неколку дена.

Лушпа од банана

Исечете парче лушпа од банана и со внатрешната страна прекријте ја брадавицата. Над лушпата ставете фластер. Постапката се повторува додека брадавицата не исчезне.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Ви мирисаат патиките, кондурите, балетанките… Има лек кој чини 5 денари!

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња

singlepost_text