Идеално за горештините: Домашен сладолед

Идеално за горештините: Домашен сладолед

Направете го највкусниот домашен сладолед во кој ќе можете да уживате со пријателите.

Состојки:

  • 2 дл млеко
  • 500 гр шеќер
  • 4 кеси шлаг
  • 2 лажици кекс
  • 100 гр рендано чоколадо
  • 400 гр малини

Подготовка:

  1. Сварете го млекото со шеќерот, а кога ќе се излади ставете го во ладилник.
  2. Сматете го целиот шлаг и додајте го во заледеното млеко. Смесата поделете ја на два дела. Во секој дел ставете рендано чоколадо, малини, кекси, некој екстракт по желба…
  3. Може да додадете и свежо овошје.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Умереното јадење сладолед не дебелее и е позитивно за здравјето

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

 

singlepost_text