Освежете се – Направете природен сок од лубеница

Освежете се – Направете природен сок од лубеница

Лубеницата содржи големо количество на вода и е одлична за хидратација на телото за време на жешките денови. Прочитајте зошто треба да се јаде лубеница ТУКА

Токму затоа еве еден рецепт за вкусен пијалак од лубеница.

Сè што ви треба е свежа лубеница, нож и блендер. Срцето на лубеницата исчистете го од семките и исечкајте го на мали парчиња. Парчињата ставете ги во блендер, додајте шеќер по желба и измешајте.

Ако напитокот ви е густ, додајте вода или коцки лед. Во сокот можете да додадете и малини, капини и јагоди. Ако сте љубители на кисел вкус, ставете и лимон.

Уживајте и на здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од лубеница

Прочитајте колку се здрави семките од диња

Со лубеница до совршена линија – за 2 недели ослабете до 5 килограми

Лубеница: Еве зошто треба да ја јадете нејзината кора

ВИДЕО: Погледнете како треба да јадеме лубеница

Семките од лубеница помагаат при многу болести

Најчесто поставуваното прашање периодов: Еве како да изберете лубеница

ВИДЕО: Нема веќе нервози во кујната – исчистете ги семките од лубеница за две минути

singlepost_text