Малку калории, многу здравје: Мангото е богат извор на витамини

Малку калории, многу здравје: Мангото е богат извор на витамини

Мангото е навистина здраво и корисно да се консумира во летниот период.

Има 128 калории, но двојно повеќе витамини кои го чуваат нашето здравје. Содржи витамин Ц, витамин А и калиум, кои ни даваат здравје и енергија.

Добар е за видот, при менструалните тегоби, за бремените жени и при тешки болести како анорексијата и булимијата.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Цел живот погрешно сме јаделе лубеница, погледнете како треба

ФОТО: Креативен начин за сервирање лубеница

Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови

Еве ги новите цени во Грција

Летово бидете во топ форма: 3 намирници со кои ќе слабеете

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

singlepost_text