Како од најпознатите ресторани: Домашен банана-сплит

Како од најпознатите ресторани: Домашен банана-сплит

Банана сплит е еден од највкусните десерти кои вообичаено чинат скапо во рестораните и ланч-баровите. Овој рецепт ќе ви помогне да го направите десертот со малку труд и пари во својот дом.

Состојки:

  • 1 кг банани
  • 500 гр сладолед од ванила и чоколадо
  • чоколаден прелив
  • шлаг пена
  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Подготовката на овој вкусен десерт е повеќе од едноставна. Бананите се лупат, една од нив се става на порција, на краевите се ставаат топка сладолед од ванила и топка сладолед од чоколадо, наместени на спротивните страни, одозгора се става шлаг и чоколаден прелив.
  2. Се наросува шеќер во прав.
  3. Уживајте во слаткиот вкус 🙂

 Поврзани вести на Готви.мк

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Чоколадни мафини

Брзи овесни мафини

Мафини со 5 семиња

singlepost_text