Додадете само една состојка во компирот и ќе има неодолив вкус

Додадете само една состојка во компирот и ќе има неодолив вкус

Секојдневно правиме различни видови компир – пржени, варени компири, компир во тавче… но ако додадете само една состојка во компирот тој ќе има неодолив шмек.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 5 чешниња лук
  • 4 лажици масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Излупете го компирот, исечете го на кругови. Додајте го и лукот исечкан на парчиња, малку масло, сол, бибер и зачини по желба.
  2. Ставете сè во тава за печење, додајте малку масло и зачини и печете околу 30 минути на температура на 250 степени.
  3. Пред да го ставите компирот да се пече додадете и малку вода, а откако таа ќе испари извадете ја тавата и сервирајте.
  4. На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text