Ананас на скара – Подгответе се за новини во кујната

Ананас на скара – Подгответе се за новини во кујната

Ананасот е здраво и освежително овошје, но можете да го подготвувате на различни начини. Да правите сокови, смути, салати, торти, колачи, па дури и скара. Направете вкусни ражничи од ананас кои имаат фантастичен вкус.

Состојки:

  • 1 ананас
  • малку нане
  • сол
  • стапчиња за ражничи

Подготовка:

  1. Излупете го ананасот и исечете го на коцки. Наредете ги коцките на стапче за ражнич, па потоа неколку минути ставете ги на скара додека не добијат боја.
  2. Одозгора наросете со малку сол и нане.

Повеќе вести на Готви.мк:

ФОТО: Вака расте ананас – Јелена Ѓоковиќ направи бум на Инстаграм

Веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Полнет ананас со ориз и пилешко

Овој десерт е „лудило” од бои: Направете сладолед виножито

Пилешко месо со растопена зденка – звучи примамливо, нели?

Зелено бела салата полна витамини

Ќе се изненадите: Торта од ајвар – вистински деликатес

Ако работите ноќе задолжително јадете цреши!

 

singlepost_text