Триаголници со крем бананчиња

Триаголници со крем бананчиња

Вкусен чоколаден десерт со крем банани кој ќе ги израдува сите генерации 🙂

Состојки:

  • неколку крем банани
  • 300 гр мелени бисквити или плазма
  • 50 гр маргарин
  • 1 чоколадо за готвење
  • 1 лажица какао
  • 100 мл вода
  • 250 гр шеќер

Подготовка:

  1. Mелените бисквити, маргаринот и шербетот(водата и шеќерот ги мешаме на оган да се згуснат) ги ставаме во сад, а откако ќе се соединат ставаме во калап со форма на триаголник.
  2. На средината ставаме од бананите кои претходно сме ги исекле на ситни парчиња.
  3. Откако ќе се стврдне во фрижидер, над ролатот ставаме чоколадо за готвење кое сме го растопиле заедно со какаото.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

singlepost_text