Сигурно ќе барате репете: Плескавици од тиквичка

Сигурно ќе барате репете: Плескавици од тиквичка

Направете вкусни плескавици од тиквички кои се одлични како предјадење за секој ручек или како мезе со пријателите. Еве како да ги приготвите:

Состојки:

 • 1 компир
 • 3 тиквички
 • 3 јајца
 • 1/2 главица кромид
 • 300 гр сирење
 • масло
 • презла
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Сварете го компирот, па ситно исечете го откако ќе се излади.
 2. Во меѓувреме измешајте ги во садот кромидот, сирењето, презлата и тиквичките, па додадете ги компирите.Мешајте со лажица додека да се соедини и добие компактна смеса. Зачинете по вкус.
 3. Со рака направете плескавици и ставете ги во сад со брашно и сад со јајца.
 4. Пржете во тава на масло околу пет минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

singlepost_text