Ручек идеја: Пилешки ќофтиња со пржени компирчиња

Ручек идеја: Пилешки ќофтиња со пржени компирчиња

Направете супер богат и вкусен ручек за целото семејство. Верувајте, ќе уживаат сите генерации во вашиот дом

Состојки:

 • 500 гр пилешки стек
 • 2 јајца
 • 100 гр презла
 • 1 лажичка вегета
 • 1 лажичка оригано
 • 100 гр кашкавал
 • 50 гр сусам
 • 500 гр компири

Подготовка:

 1. Најпрво пилешкиот стек ситно го сечеме, па додаваме сол, вегета, оригано и едно јајце. Правиме ќофтиња во чија средина ставаме од кашкавалот.
 2. Секое ќофте го поклопувме и убаво го поминуваме во сад со изматено другото, потоа во презла и сусам.
 3. Ќофтињата ги пржиме во тава со масло.
 4. Како додаток испржете и компирчиња.
 5. Неодоливо вкусен ручек. На здравје!

 Поврзани вести на Готви.мк

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

СОВЕТ: Како да направите добра маринада за скара на жар

9 совети за вкусна и сочна скара

Зеленчук на скара

singlepost_text