Предјадење за денеска: Солени бисквити со сланина и кашкавал

Предјадење за денеска: Солени бисквити со сланина и кашкавал

Направете необични бисквити со салама и кашкавал кои се идеални како предјадење или закуска.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 150 гр сланина
 • 250 гр кашкавал
 • 75 гр путер
 • 250 мл млеко
 • 1/2 лажички сол
 • 1/2 лажица печиво

Начин на подготовка:

 1. Сланината се сече на коцки и се пржи на тава со масло.
 2. Во меѓувреме ставете ги брашното, солта, путерот и печивото во сад и додадете ги сланината и ренданиот кашкавал. Потоа ставете го и млекото, па мешајте додека да се соедини.
 3. Замесете тесто и формирајте бисквити.
 4. Печете во плех на 220 степени додека не добијат боја.
 5. Можете да ги послужите со сос по желба.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text