Посно и летно: Направете боранија со морков

Посно и летно: Направете боранија со морков

Вкусен летен и веге ручек со боранија и моркови. Одлично за денешниот ручек.

Состојки:

 • 500 гр боранија
 • 3 големи моркови
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица вегета
 • сол
 • масло
 • вода

Подготовка:

 1. Боранијата се чисти, се мие и се сече, а во меѓувреме исечканиот лук се пржи на тава со масло заедно со сечканите моркови.
 2. Во садот се додава боранијата, вегета, сол, чаша млака вода и тоа се динста околу 30 минути.
 3. Откако содржината од тавата е издинстана, во друга тава се запржува брашното, па се додава смесата со него.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Повеќе од 80 посни и веге рецепти

Потпечена боранија

Шарена боранија

Леќа со печурки

Тавче гравче

singlepost_text