Ова е повкусно од пица: Фокача со маслинки

Ова е повкусно од пица: Фокача со маслинки

Рецепт со кој ќе направите промена во секојдневното мени. Еве како да ја приготвите оваа фокача:

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 1 сув квасец
 • 350 мл вода
 • 10 маслинки
 • 3 лажици путер
 • 5 лажици масло
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сол

Подготовка:

 1. Во сад се мешаат брашното, квасецот, солта, шеќерот и постепено се додава водата. Се прави тесто и се меси додека стане нелепливо.
 2. Откако ќе нарасне тестото (околу 45 минути), повторно замесете го, и оставете повторно да нарасне. Ставете го во тава за печење и додадете ги маслинките над него.
 3. Премачкајте со путерот кој претходно сте го стопиле и наросете сол.
 4. Печете на температура од 220 степени околу 20 минути.

Поврзани рецепти на Готви.мк:

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

 

singlepost_text