Има повеќе витамин Ц од секое друго овошје: Сок од киви

Има повеќе витамин Ц од секое друго овошје: Сок од киви

Сокот од киви може да си го подготвите во својата кујна со многу малку труд, со што за неколку минути ќе имате здравје во чаша. Едноставно е – излупете го кивито и ставете ги во блендер или соковник.Истражувањата покажале дека сокот од киви содржи двојно повеќе витамин Ц од портокалите и лимоните, како и дека има многу повеќе калиум отколку бананите.

Помага при дијабетес импотенција, регулирање на тежината, а најважно од сè, ослободува од стресот со кој сите секојдневно се соочуваме.

Освен што е здрав, сокот од киви е одличен за разладување и уживање на горештините.

Поврзани вести на Готви.мк

Мохито овошна салата

Смути – дневна доза витамини

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија полна здравје

Видео: 4 магични трикови со овошје

Веднаш тркнете до маркет да купите ананас

 

singlepost_text