Тестенини по рецепт на Џејми Оливер

Тестенини по рецепт на Џејми Оливер

Направете вкусни тестенини по рецептот на светски познатиот готвач, Џејми Оливер.

Состојки:

  •  500 гр шпагети
  • 300 гр шери домати
  • 3 лажици босилек
  • 8 лажици масло
  • 1 главица лук
  • вински оцет
  • морска сол

Начин на подготовка:

  1. Сварете ги шпагетите во врела и солена вода со малку масло, па измијте ги со ладна вода и оставете ги да отстојат.
  2. Ставете шери домати во сад и измешајте ги со лукот кој сте го исечкале на коцки, па додадете ги маслото, оцетот и босилекот.
  3. Ставете зачини во смесата и додадете ја врз шпагетите.

Поврзани вести на Готви.мк:

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук