Солени тортички од палента

Солени тортички од палента

Направете супер предјадење или закуска за целото семејство. Овие тортички се одлични и ако ви дојдат гости. Уживање со супер изглед и вкус.

Состојки:

  • 200 гр палента
  • 200 гр шунка
  • 150 гр сирење
  • 10 маслинки
  • вегета

Начин на подготовка:

  1. Направете ја палентата на вообичаен начин, една шолја палента на три шолји вода, зачинете со вегета, па откако ќе се свари, ставете ја во калапи кои ќе ги наполните до половина.
  2. Потоа, во калапите ставете шунка и сирење, па уште еден слој палента.
  3. Печете 10 минути на 220 степени.
  4. Украсете со маслинка.

 Поврзани вести на Готви.мк:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text