Сладолед од само една состојка

Сладолед од само една состојка

Летните горештини љубителите на слатки ќе ги натераат да посегнат по сладолед. Но, кога ќе ве фати криза за сладолед не мора секогаш да побрзате до својата омилена слаткарница. Постои поедноставно, поефтино, но и поздраво решение.

Едноставниот сладолед за кој ви пренесуваме рецепт се подготвува од банана, а готов е за миг. Доволно е сладок и кремаст без додавање на млеко и шеќер. За овој десерт потребна ви е само банана. Исечкајте ја на коцки и ставете ја во фрижидер додека не се смрзне. Така замрзната, бананата ставете ја во блендер и гледајте како парчињата стануваат неодолив крем. Сервирајте веднаш, по желба додајте чоколаден прелив и уживајте…

По вкус можете да додавате овошје, какао и други намирници по вкус.

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Умереното јадење сладолед не дебелее и е позитивно за здравјето

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Преземено од Скај МК

singlepost_text