Нов вкус во кујната: Сос за тестенини за кој сигурно не сте слушнале

Нов вкус во кујната: Сос за тестенини за кој сигурно не сте слушнале

Направете необичен и вкусен сос за тестенини со кој тие ќе бидат ново и неодоливо искуство.

Состојки:

  • 1 кисела павлака
  • 1 шолја спанаќ
  • 1 чешне лук
  • масло
  • сол
  • бибер
  • 100 гр сланина

Начин на подготовка:

  1. Во тава се става масло и добро измиениот и исчистен спанаќ, па лукчето и сланината исечена на коцки.
  2. Откако се добро ќе се пропржи, се додава павлаката и на крај се додаваат зачините. Мешаме додека да добиеме сос.
  3. Тестенините ги варите според упатството на кесичката, а по желба се преливаат со сосот приготвениот сос.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Која е тајната за совршени лазањи?

Пица лазањи

ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна

3 брзи видео рецепти за пица

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Канелони болоњезе

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво