Кремот се топи на врелото тесто: Направете блага пица

Кремот се топи на врелото тесто: Направете блага пица

Пицата не е само за вкусен ручек, од неа може да направите вкусен десерт, сличен на палачинка кој има одличен вкус. Замислете само што се добива кога чоколадото ќе се растопи врз врелото тесто.

Состојки:

  • 1 тесто за пица
  • 3 лажици крем
  • 1 банана
  • Неколку издробени  бисквити
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Во плех ставете масло, па ставете го тестото и печете според упатството на опаковката или околу 5 минути на 220 степени.
  2. Кога ќе биде готово тестото, намачкајте го со крем додека е топло, наредете банани кои претходно се исечени на кругови.
  3. Најгоре, наросете бисквити кои претходно ќе ги издробите и сервирајте.
  4. Одозгора ставете си декорација по избор, лешници, бадеми, ореви…

Поврзани рецепти на Готви.мк

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

 

singlepost_text