Супер одат со јогурт и сирење: Разбудете го семејството со мекици

Супер одат со јогурт и сирење: Разбудете го семејството со мекици

Малку состојки, малку труд, а многу вкусен појадок за вашите најмили. Послужете го со јогурт и сирење и верувајте, сите ќе ви дадат пофални критики.

Состојки:

  • брашно
  • јајце
  • 200 мл јогурт
  • 1 лажица кисела павлака
  • 1 прашок за печиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Јајцето, павлаката и јогуртот изматете ги заедно. Полека додавајте брашно додека да добие потребна густина (додека тестото не стане како тесто за пита), прашок за печиво и малку сол.
  2. Извадете парчињаод тестото, развлечете ги и пржете ги во масло.
  3. Послужете со јогурт, сирење или друго по вкус.

Поврзани рецепти на Готви.мк:

Вкусни погачици

Мекици

Посна торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Ресана торта

Колач со печени јаболка

 

singlepost_text