Семките од лубеница помагаат при многу болести

Семките од лубеница помагаат при многу болести

Дознајте колку  семките од лубеницата може да бидат корисни за нашето здравје.

За да може да се искористат сите лековити својства од семките потребно е да сомелат или испечат. Семките од лубеница содржат диететски влакна неопходни за нормално функционирање на дигестивниот тракт, помагаат при појава на цревни паразити, како и при лечење на заболени од жолтица, водени болести и воспаление во организмот.

Во кинеската народна медицина токму семките од лубеница се користат како најголем лек против камен во бубрегот. Семките се полни со магнезиум и калиум, состојки кои се моќни борци против оваа болест.

Семките од лубеницата се користат и за правење на лек кој помага во борбата против бактеријата Ешерихија Коли.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Нема веќе нервози во кујната – исчистете ги семките од лубеница за две минути

Изобилство на витамини во чаша – грижете се за здравјето

Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови

Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Тава полна здравје

Идеален појадок за викендот: Шарено смути за ден полн енергија

Саси вода – пијалок за детоксикација на организмот на горештините

Ова масло е универзален лек: Рецепт кој ќе го направите во кујна

singlepost_text