Ручек за денеска: Полнети поховани пиперки

Ручек за денеска: Полнети поховани пиперки

Направете традиционално македонско јадење на поинаков начин. Полнети поховани пиперки се одличен избор за ручек кој сите ќе ги собере на трпеза.

Состојки:

 • 6 пиперки
 • 3 јајца
 • 250 гр урда
 • брашно
 • презла
 • сусам
 • сол
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Пиперките убаво се чистат, па се полнат со смесата која ќе ја направиме од изматените јајце, сол и урда.
 2. Пиперките кои сме ги наполниле убаво ги поминуваме во сад со изматени 2 јајца, сад со брашно, сад со презла и сад со сусам.
 3. Пржиме во тава со масло.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

 

 

 

singlepost_text