Ручек идеја: Потпечени компири со брокула

Ручек идеја: Потпечени компири со брокула

Направете тава со компири и брокула – една поинаква мусака со зеленчук.

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 1 брокула
  • 150 мл павлака за готвење
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Најпрво излупете го компирот, исечете го на парчиња, ставете го во тава и додадете масло, сол и бибер.
  2. Печете ги дваесетина минути во загреана рерна на 180 степени. Во тавата додадете ги исечканата брокулата и павлаката.
  3. Потоа, печете уште 30 минути
  4. Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

 

singlepost_text