Подобро од врвните слаткарници: Меден колач

Подобро од врвните слаткарници: Меден колач

Направете меден колач кој се топи во устата. Задоволство за кое сите ќе ви бараат рецепт.

Состојки:

 • 1 шолја шеќер
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1/2 лажица цимет
 • 3 лажици какао
 • 3 лажици мармалад
 • 1 шолја кисела вода
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки додека не се добие хомогена смеса, па се става во плех со брашно и се пече на 230 степени додека не порумени.

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 7 лажици масло
 • 4 лажици вода

 1. Одозгора се полева со глазурата: Чоколадото го растопуваме со водата и маслото и мешаме додека не се добие компактна смеса.

[/directions]

Повеќе рецепти на Готви.Мк

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

singlepost_text