Лубеница: Еве зошто треба да ја јадете нејзината кора

Лубеница: Еве зошто треба да ја јадете нејзината кора

Како што веќе објавивме, 91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира за време на жештините без додатните калории, бидејќи лубеницата содржи само 30 калории во 100 грама. Исто така, богата е со витамин А и витамин Ц кои позитивно делуваат на нашето здравје.

Има и изобилство диетални влакна и е одличен извор на калиум, кој го регулира крвниот притисок и работата на срцето…

Но, за среќа надворешната зелена и тврда кора од лубеницата не ги содржи хранливите состојки, туку здравствените бенифиции се наоѓаат во белиот дел помеѓу црвениот и зелениот дел на лубеницата. Секогаш откако ќе го изедете црвениот дел, јадете го и белиот бидејќи тој ја содржи аминокиселината цитрулин.

Оваа аминокиселина помага во опуштање и зголемување на крвните садови со што овозможува одлична циркулација на крвта низ телото.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Цел живот погрешно сме јаделе лубеница, погледнете како треба

ФОТО: Креативен начин за сервирање лубеница

Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови

Еве ги новите цени во Грција

Летово бидете во топ форма: 3 намирници со кои ќе слабеете

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

singlepost_text