Топчиња со богат вкус: Ќофтиња со зеленчук

Топчиња со богат вкус: Ќофтиња со зеленчук

Сите уживаме во вкусот на добро подготвени ќофтиња, а доколку во нив се додаде и зеленчук, вкусот е уште побогат. Еве супер идеја за ручек:

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 компир
 • 2 тиквички
 • 3 моркови
 • 4 лажици брашно
 • 1 печиво
 • малку магдонос за шмек

Начин на подготовка:

 1. Тиквичките се лупат, се рендаат и посолуваат, а откако ќе отстојат десетина минути, се цедат и се мешаат со изренданиот морков.
 2. Во длабок сад се става и излупениот и изрендан компир, заедно со морковот, јајцата тиквичките, брашното, малку сечкан магдонос, печивото и малку сечкан магдонос. Сè се меша и се обликуваат ќофтиња.
 3. Се пржат на тава со масло, па се ставаат на салфета да ја впие маснотијата.
 4. Може да ги послужите со тестенини или компирчиња.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

singlepost_text