Ледено ванила кафе – уживање во летните денови

Ледено ванила кафе – уживање во летните денови

Направете ледено кафе од ванила со кое ќе се разладите и расоните во летните денови.

Состојки:

  • 240 мл филтер кафе
  • 1 топка сладолед од ванила
  • 1 топка чоколаден сладолед
  • шлаг
  • чоколаден прелив

Начин на подготовка:

  1. Во стаклена чаша ставете го филтер кафето. Откако ќе се олади додадете неколку коцки мраз.
  2. Ставете ги двете топки сладолед, па додадете прелив и шлаг пена по вкус.
  3. Ако вкусот е горчлив можете да додадете и шеќер.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Пржена банана

Напиток кој го менува денот: Смути од кафе и банана

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

 

singlepost_text