Блага торта со кисело млеко – Необичен, но многу вкусен рецепт

Блага торта со кисело млеко – Необичен, но многу вкусен рецепт

Слатко уживање и кисело млеко? Веројатно ви звучи необично и не можете да ги споите овие две нешта, но верувајте, со киселото млеко може да се направи одличен и вкусен десерт.

Состојки:

  • 1/2 л кисело млеко
  • 6 шолји брашно
  • 5 шолји шеќер
  • 3 мали шолји зејтин
  • 2 лажици сода
  • 2 лажици какао
  • чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки освен чоколадото за готвење се ставаат во сад и се мешаат, па смесата се сипува во сад и се пече половина час на тивок оган.
  2. Кога ќе се испече одозгора се става чоколадото кое претходно сме го растопиле.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

singlepost_text