Ручек идеја: Компир на поинаков начин – направете потпечено пире

Ручек идеја: Компир на поинаков начин – направете потпечено пире

Сите уживаме во вкусот на домашно пире од компири, но Готви.мк ви нуди еден поинаков рецепт за омиленото јадење на сите генерации. Ова пире ќе биде готово за неколку минути.

Состојки:

  • 500 гр компир
  • 2 жолчки
  • 2 лажици путер
  • сол
  • вегета

Начин на подготовка:

  1. Компирот излупете го и исечете го, па ставете го да се вари во вода со масло и сол. Откако ќе се сварат компирите исцедете ги и испасирајте, па додадете сол и вегета, путер и жолчките. Може да додадете и други зачини по желба.
  2. На тава за печење ставете хартија, а на неа ставете го компирот.
  3. Печете петнаесетина минути на температура од 220 степени. Одозгора ставете сирење или кашкавал пред да сервирате.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text