Роза баклава по најдобар рецепт

Роза баклава по најдобар рецепт

Дрита Хаџихамза ни испраќа рецепт за неодоливата Рози или Ѓул баклава, а која ја приготвила за време на празнувањето на Рамазан Бајрам. Таа ни го открива рецептот:

Состојки за шербет:

 • 6 чаши шеќер
 • 7 чаши вода
 • сок од лимон

Водата и шеќерот се мешаат, се вари шербетот и се додава сокот од лимон, а откако ќе се згусне се отстранува од топлина.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1/2 чаша млеко
 • 1/2 чаша вода
 • 1 шолја масло за готвење
 • 1,5 шолја брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • сок од половина лимон
 • 1 лажица масло од сусам
 • сол
 • 200 гр путер
 • 1 чаша растително масло

Баклава Рози Хаџихамза 2

Начин на подготовка:

 1. Јајцата, млекотo, водата и маслото од сусам се мешаат во сад, а потоа постепено се додава брашното и  малку сол, како и останатите состојки за да се добие конзистентнa каша.
 2. Тестото се поклопува со влажна крпа и се остава 3-4 часа.
 3. Откако ќе отстои тестото, се формираат топчиња со големина на портокал.
 4. Тестото се отвара со сукало и се сече на 4 дела (во форма на крст) за да се добијат 4 триаголници.
 5. Триаголниците се полнат со фил од орев и нишесте.
 6. Се пече на рерна на 180 степени додека да зарумени и се прелива со шербетот.

Начинот на формирање на баклавите погледнете го во видеото: https://www.youtube.com/watch?v=Ouc8AxbKfDs

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Баклава со вишни по одличен рецепт

Чоколадна баклава

Баклава

Чоколадна фантазија: Рецепт за познатите Моцарт кугли

Брз колач: Десерт готов за миг

Направете ја познатата Твикс торта со само три состојки

Чајни колачиња со мармалад

Ситни колачи – радост за сите генерации

singlepost_text