Обожавате компир? Еве топ 10 рецепти со компири кои треба да ги пробате

Обожавате компир? Еве топ 10 рецепти со компири кои треба да ги пробате

Компирот се користи за исхраната на луѓето бидејќи е еден од најбогатите извори на скроб, витамини, минерали и растителни влакна, а содржи многу малку масти и воопшто не содржи холестерол.

Потеклото му е од Јужна Америка, поточно од Андите. Видот е доместифициран во јужниот дел на Перу, а во Европа го донеле Шпанците по откривањето на Американскиот континент во 1492 година.

Компирот е една од поважните намирници во човековата исхрана, а бил многу значаен во искоренувањето на гладта во Европа, но и во целиот свет. Некои земји, токму поради ова, имаат воведено и Ден на компирот.

Поради своите хранливи својства и позитивното дејство врз човековиот организам, компирот е значаен дел од секоја, како и од нашата кујна.

Прочитајте топ 10 Gotvi.mk рецепти во кои се употребува компир на линкот: https://gotvi.mk/?s=%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D1%80

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text