Колку калории треба да внесуваме дневно? Пресметајте тука

Колку калории треба да внесуваме дневно? Пресметајте тука

  1. Колку калории ни се потребни дневно?

Број на калориите кои ни се потребни во текот на денот: На поголемиот дел од тинејџерите и возрасните им се потребни помеѓу 1.500 и 2.500 калории, дневно.

  1. Колку влијаат калориите на тежината?

За да ослабете половина килограм, би требало да согорите 3.500 калории со вежбање, или да го намалите нивниот внес. А за да изгубите половина килограм неделно, потребно е на дневно ниво да го намалите внесот на калориите за 500. Секој грам јаглени хидрати има четири калории, секој грам протеини има четири калории, а секој грам масти девет. Наместо 250 калории од чоколадо, подобро би било да направите комбинација со 250 калории од неколку различни извори, на пример, банани, јаболка и круши.

  1. Колку физичката активност влијае на калориите?

Било која физичка активност бара енергија, па зголемената активност со ист внос на калории во текот на денот ќе ја зголеми и нивната потрошувачка. Исто така, со тренингот со којшто се гради мускулната маса го забрзува вашиот метаболизам, што значи дека на телото му се потребни повеќе калории – дури и кога не вежбате многу. Изградбата на мускулите е добар начин за да постигнете здрава телесна тежина.

  1. Како да следиме колку калории сме внеле?

Најобично да запишувате на парче хартија колку сте внеле во текот на денот, односно да водите дневник на исхрана. Исто така постојат и бројни веб страници коишто ви нудат можност да следите колку калории сте внеле, како на пример Calorie Count: https://www.caloriecount.com/

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Подгответе се за изненадување – Колку калории трошиме седејќи пред компјутер?

Баталете ја машината за садови – Нема да ви се верува колку калории троши миењето на рака!

Со пешачење до супер линија – еве колку калории ќе потрошите за 1 час

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Прес24

singlepost_text