Бакалски компир – Многу вкусно!

Бакалски компир – Многу вкусно!

Компирот, освен што е многу вкусен, во историјата спасил од глад цели народи и нации. Еве како да подготвите бакалски компир.

Состојки:

  • 1 кг компир
  • семки од сончоглед и тиква
  • сусам
  • маргарин/путер
  • маслиново масло

Начин на готвење:

  1. Компирот се лупи и се сече по ширина, но не целосно до крај (како на фотографијата). Ставете во стаклен сад за печење.
  2. Основата треба да остане цела , посолуваме, ставаме бибер и дтуги зачини по желба.
  3. Одозгора се става сончоглед, семки од тиква и сусам.
  4. Одозгора ставете малку маслиново масло и сосема малку маргарин/путер врз секој компир.
  5. Ставете малку вода во садот и печете околу 45 мин во загреана рерна на температура од 220 степени додека да омекне.

Готви со љубов и донирај храна секогаш кога можеш!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text