Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Направете поховани маслинки и уживајте со пријателите во нивниот вкус кој одлично оди во комбинација со пиво.

Состојки:

  • 200 гр маслинки
  • 1 јајце
  • 100 гр брашно
  • 50 гр сусам
  • масло за јадење
  • ½ шолја пиво

Начин на подготовка:

  1. Јајцето и пивото се матат во сад па се додаваат брашното и сусамот. Се се меша, а  маслинките се ставаат во смесата.
  2. Се загрева маслото на тава на оган и се пржат маслинките.
  3. Ставете ги на салфета откако ќе се испржат да се упијат маснотиите.
  4. Послужете како мезе со темно или светло пиво.

Поврзани вести на Готви.мк

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

 

 

singlepost_text