Специјалитет на денот: Џигери во бело вино

Специјалитет на денот: Џигери во бело вино

Џигерите се одлично јадење и многумина од нас уживаат во нивниот вкус. Ви препорачуваме да ги направите со сос од бело вино ида уживате во пофалбите за одличниот ручек.

Состојки:

 • 500 гр свински џигери
 • 2 главици кромид
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица вегета
 • 3 чешниња лук
 • 2 главици кромид
 • 150 гр свежи печурки
 • масло
 • бело вино

Начин на подготовка:

 1. Се сече џигерот на долги парчиња, па ги пржиме на тава со масло заедно со печурките, лукот и кромидот кои претходно ситно сме ги исечкале.
 2. Ставаме вегета во садот, па потоа и бело вино и оставаме да се динстаоколу триесетина минути.
 3. Брашното и павлаката се мешаат во сад настрана и со нив се полева џигерот кога се сервира во чинија.

Поврзани рецепти на Готви.Мк

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

 

 

singlepost_text