Подгответе се за изненадување – Колку калории трошиме седејќи пред компјутер?

Подгответе се за изненадување – Колку калории трошиме седејќи пред компјутер?

Нема залуден напор, тврди еден јапонски истражувач кој откри дека и со помош на компјутерското „глувче“ можеме да ослабеме.

Во книгата „Претворете се во калории“ (Convert Anything to Calories), која неодамна е објавена во Јапонија, тој наведува дека со секој клик на глувчето губиме 1,42 калории.

Овој резултат го добил врз основа на просечната величина и тежина на показалецот и силата потребна тој да се придвижи.

Тој пресметал дека во просек трошиме 16,7 микромоли АТП (Аденозин трифосфат, молекул кој транспортира енергија во клетките) за да ја придвижиме грам мускули во секунда. Со оглед дека збирот на мускули потребни да се свитка показалецот изнесува 11,7 грама, при кликањето на „глувчето“ трошиме 195 микромоли АТП или 1,42 калории (еден мол АТП содржи 7,3 калории).

Значи, ако доволно енергично кликате, масниот хамбургер кој пред малку сте го изеле, ќе го согорите со 350.000 притискања на глувчето.

Според други истражувања, пак, пишувањето на тастатура во период од еден час  ни троши околу 150 калории.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Баталете ја машината за садови – Нема да ви се верува колку калории троши миењето на рака!

Со пешачење до супер линија – еве колку калории ќе потрошите за 1 час

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text